Jak vybrat MATERIÁL NA NÁRAMKY

Začínáte s výrobou paracord náramků a ještě se neorientujete v široké nabídce materiálu?

Kupujete materiál jako dárek a nevíte kolik čeho?

Následující článek Vám pomůže se zorientovat.

 

CHCI ROVNOU NAKUPOVAT:

PARACOD 550

ZAPÍNÁNÍ, KORÁLKY, APLIKACE A DALŠÍ PŘÍSLUŠENSTVÍ

PRACORD 100, PARACORD 425

NÁŘADÍ

 

Na výrobu základního náramku potřebujete hlavně paracord (většinou 3m nebo násobky 3m), nůžky a zapalovač, vše ostatní Vám práci jen ulehčí nebo vylepší výsledek.

Pokud chcete materiál na výrobu koupit pro někoho jako dárek a nemáte přesné zadání, doporučujeme nakupovat paracord 550, násobky 3m (3m, 6m, 9m,...) a trojzubce velikosti 10mm (pro děti, ženy) nebo 16mm (pro chlapy). Na jeden náramek základní náramek počítejte 3m paracordu 550 a jeden trojzubec. 

  

Na výrobu paracord náramku potřebujete:

1) paracord (šňůru) - obvykle paracord 550, obvykle 3 metry na jeden náramek (alternativy a více informací níže)

2) zapínání - sponu trojzubec (alternativy a více informací níže)

3) nářadí - nůžky, zapalovač, pravítko / krejčovský metr (není nutností), jehlu na paracord (pro pokročilé)

4) další vylepšení (nejsou nutností) - korálky, kompasy, aplikace,...

5) návody na pletení - návod na výrobu základního náramku najdete ZDE

 

1) PARACORD

Paracord je velmi stručně multifunkční lanko s unikátní nosností, které lze použít pro outdoorové aktivity, pro kreativní tvorbu a mnoha dalšími způsoby. Dnes se vyrábí v mnoha barevných kombinacích a také ve více rozměrech, což může být matoucí.

PARACORD 550 - NEJPRODÁVANĚJŠÍ KLASIKA

Na výrobu paracord survival náramků se obvykle používá paracord 550 - typ III. Tedy lanko s průměrem 4mm a nosností až 249 Kg. Právě proto, že nejčastěji používaný je tento průměr, dá se koupit v nejvíce barevných variantách.

Často se nás na prodejně ptáte:

Není to pro děti příliš tlusté lanko?

Pokud si děti budou náramky vyrábět samy, právě tohle lanko je pro ně nejlepší - je měkké a dobře a snadno se s ním pracuje, výrobek rychle přibývá a je dobře vidět jestli se nám vzor daří nebo ne. Proto je toto lanko nejpoužívanější a vhodné pro začátečníky a pro samovýrobu dětmi.

Kolik metrů potřebuji na náramek?

Na klasický základní náramek vzoru kobra potřebujete cca 3m paracordu. Ano, 3m. Méně by Vám většinou nestačilo ani na dětský náramek. Pokud ano, většinou to znamená, že málo utahujete. Pokud kupujete paracord pro někoho jako dárek nebo ještě nevíte co budete vyrábět, vyplatí se vzít násobky 3m (3m, 6m, 9m,...). Většina výrobků totiž spotřebuje právě 3m, 1,5m nebo 6m. Pokud je náramek dvoubarevný, potřebujete 1,5m od jedné a 1,5m od druhé barvy.

PARACORD 550 se používá hlavně k výrobě pověstných survival náramků, opasků, přívěšků, vodítek, ohlávek, obojků a k mnoha a mnoha dalším rozmanitým účelům.

ALTERNATIVY PRO VÝROBU NÁRAMKŮ:

PARACORD 100 má průměr cca 2mm a nosnost až 100 Kg. Používá se jako tenčí alternativa ke klasickému paracordu 550. Náramky z tohoto materiálu jsou tenčí a decentnější, výroba je ale mírně náročnější. Paracord 100 může trochu řezat do rukou a vzor nepřibývá tak rychle a není hned zjevné jestli se nám daří nebo ne. Případné odhalení chybky ve vzoru pak trvá déle a je více frustrující. Proto toto lanko nedoporučujeme začátečníkům. Na druhou stranu složité široké vzory pletené z tohoto lanka jsou velkou parádou zejména na dámské ruce.

PARACORD 425 má průměr cca 3mm a nosnost až 181 Kg. Dalo by se tedy říci, že je to jakýsi mezistupeň mezi paracordem 550 a paracordem 100. Pro náramky se ale nepoužívá až tak často, protože má maličko jiný způsob splétání a některým lidem připadá, že náramky z něj nevypadají tak dobře. Pokud Vám ale vzhled nevadí, nenechte se odradit.

Často se nás na prodejně ptáte:

Kolik metrů tenčích paracordů potřebuji na náramek?

Možná Vás to překvapí, ale spotřeba je více méně stejná, nehledě na průměr paracordu. U tenčích paracordů je sice výsledek decentnější a uzlíky jsou menší, ale abyste pokryli stejně velkou ruku, musíte těch uzlíků zase udělat mnohem víc. Vyplatí se tedy nakupovat podobně jako u paracordu 550 - tedy většinou 3m na základní náramek.

Proč mi nedoporučujete paracord 750 na náramky?

Kdybyste byli osobně u nás na prodejně, stačilo by si sáhnout a pochopíte. Paracord 750 má sice zajímavou, větší nosnost, ale na pletení náramků už je prostě moc tvrdý a uzlíky pak vypadají nevzhledně neutaženě.

Co je to Glow cord, Fire cord, Fish & Fire cord a podobně? 

To jsou speciální paracordy s průměrem stejným nebo podobným jako paracord 550. Glow cord po nasvícení svítí ve tmě. Fire cord má uvnitř schované zápalné vlákno, které hoří i vlhké. Fish & Fire cord má uvnitř schovaný zase rybářský vlasec a konopný provázek, který se také používá jako troud.

 

Pokud chcete o paracordu vědět více, podívejte se na naše ostatní články:

O materiálu / Rozdíly v jednotlivých typech paracordu

O materiálu / O paracordu - historie a obecné informace

 

2) ZAPÍNÁNÍ

TROJZUBCE. Nejpoužívanějším zapínáním jsou klasické trojzubce. Trojzubce se vyrábí v různých velikostech a barvách. Obvykle jsou plastové, ale dají se koupit i kovové. Označení rozměru, které u trojzubců najdete v názvu (např. spona trojzubec - černá (16mm)) značí velikost štěrbiny na paracord - tedy na jak široký "popruh" je trojzubec vyráběný. Velmi málo trojzubců se totiž vyrábí přímo pro tvoření z paracordu. Většina se vyrábí na popruhy, ale používá se i pro paracord.

Pro děti a ženy zvolte trojzubec 10mm, pro chlapy pak trojzubec 16mm. Větší trojzubce se na náramky už moc nepoužívají a rozměr 13mm je takový kompromis. Pro výrobu z tenčích paracordů (paracord 100 a 425) zvolte velikost 10mm.

S výběrem správné velikosti trojzubce by mohl pomoct tento přehled.

10mm  - náramky (na dětskou/dámskou ruku), obojky na miniaturní psy (vejdou se 2 pruhy paracordu 550 vedle sebe)

13mm - náramky (taková univerzální mezivelikost), obojky na malé psy (vejdou se 3 pruhy paracordu 550 vedle sebe)

16mm – náramky (na chlapa), obojky na malé a střední psy (vejdou se 4 pruhy paracordu 550 vedle sebe - vhodný na široké vzory)

20mm – obojky na střední a větší psy, náramky jen velmi výjimečně

25mm – obojky na velké psy, případně opasky, popruhy apod.

Často se nás na prodejně ptáte:

Jakou má ten trojzubec nosnost? Není příliš malá?

Ano trojzubce nemají nijak zajímavou nosnost, upřímně, Vy ji ale většinou spíš nechcete, jen to ještě nevíte. Nechceme v žádném případě nikoho strašit, ale při outdoorových aktivitách může dojít k nečekaným událostem. O náramek se v extrémním případě můžete třeba někde zachytit. Vzhledem k nosnosti paracordu pak budete chtít, aby praskla právě spona a Vy jste nezůstali někde "viset".

Nemáte trojzubce, které nemají na jedné straně dvě dírky, ale jen jednu?

Jen málo trojzubců (třeba ty od firmy Knottology) se vyrábí pouze a jen pro tvorbu z paracordu. Většina se vyrábí na popruhy a proto mají na jedné straně štěrbiny právě dvě. To nám ale pro tvoření z paracordu nijak nevadí, prostě použijete jen tu krajní a tu do středu trojzubce vynecháte. I my to tak s našimi vyráběnými náramky děláme a na kráse ani praktičnosti jim to rozhodně neubírá.

UZLÍK, POSUVNÝ UZLÍK. Nejlevnějším zapínáním náramků je tzv. uzlík. Na jedné straně náramku je očko a na druhé uzlík. Náramek se zapíná provlečením uzlíku očkem. Tento způsob moc nedoporučujeme, takové náramky se totiž rády ztrácejí, uzlík se vyvlíkne a náramek z ruky spadne ani si toho nevšimnete. Méně se pak ztrácejí náramky se zapínáním na  posuvný uzlík, ten má sice výhodu nastavitelné velikosti, ale z ruky vám pořád trčí volné konce paracordu, což někteří lidé nemají rádi.

Další alternativy zapínání jsou:

Speciální trojzubce - třeba trojzubec s píšťalkou, trojzubec s magnéziovým křesadlem a kompasem apod.

Spony tipu universal - kovové spony s nastavitelným protidílem, díky kterým lze ovlivnit velikost náramku.

Spony tvaru "D" a "OMEGA" - kovové třmeny, obvykle se zajímavou nosností, využívané třeba v jachtařství a vodních sportech. Jako zapínání nejsou tak častou používané, pokud ale umíte použít úvazy právě s těmito třmeny, můžete si vytvořit zajímavý kombo náramek pro nouzové využití.

Pokud chcete o zapínání vědět ještě více, podívejte se třeba na tento článek:

Výběr spony pro náramek

 

Tento článek pro vás připravila za TÝM PARACORD.CZ Lenka